Anasayfa
Binbir Bulut Masalları
Bir Şiir Sana, Bir Şiir Bana
Deneme Bir Kii
Beyaz Mikrofon
Tavşanlı Makas
Kahkaha Ağacı
BB Kitaplığı
Duyduk Duymadık

Yaza BeyazBulut'la Merhaba!

Yazan: Zeynep Şahin

Resimleyen: Özlem Yüce Aka

Baharın rehavetine kapılmayanların dergisi BeyazBulut, Mayıs-Haziran sayısıyla okurlarının karşısında. Dilimizde neşeli bir bahar şarkısı, elimizde rengârenk bir BeyazBulut. Üstelik derginin yeni sayısında "Ne okusak?" diye düşündüğümüz sıcak yaz günleri için yüzde yüz yerli, yüz tane kitap önerisi de bulunuyor. BeyazBulut ekibinin özenle hazırladığı bu listeyle yaz tatilini tıka basa kitapla doldurmaya ne dersiniz?

Ümit Yaşar Özkan'ın Zeytin Masalı şiiriyle okurlarını selamlayan dergide Fatma Nur Yılmaz'dan Terzi, Ayşegül Sözen Dağ'dan Kırk Sekiz, Beyza Nur Demirci'den Balonum isimli şiirler de bulunuyor.

Dergide aynı zamanda Doğukan İşler imzalı Yanlış Masalcı Bay YaLnış köşesinde Naneli Koyun Kemancısı, Fatma Beyza Tütüncüoğlu'ndan Yeşil Kedi, Pembe Güneş, Sümeyra Turanalp'ten Bir Şivlilik Bayramı, Tuba Dere'den Taşlara Yazı Yazan Romu isimli masallar ile Osmanlı Türkçesinden günümüz Türkçesine Elif Konar Özkan tarafından aktarılan Sığırcık Masalı da yer alıyor.

BeyazBulut'un 16. sayısında Nesibe Şahin imzalı Dört Yaşındayım Diye, Pınar Başar Ünlüer'den Beyaz Bulut, Ayşe Sevim'in kaleminden Yeni Komşu, Zekiye Çoban'dan Bir Tepsi Sevinç ve Fatih Turanalp'in Işık isimli öyküleri de mevcut. Dergi ayrıca Mustafa Ökkeş Evren'den Bir Ağacım Olsaydı ve Hasan Ayrancı'dan Şivli Şivli Şişirdi denemelerine de sayaflarında yer vermiş.

Derginin beğeniyle takip edilen köşelerinden Çıtır Pıtır, Salyangozlar, Morkabak Kitabevi ve Dünyayı Kurtaran Çocuk, bu sayıda da rengârenk. Merakettin Amca ise bu sayıda kedilerin gözlerinin neden çizgi şeklinde olduğunu açıklıyor. Nur Dombaycı tarafından resimlenen Dedektif Halis Muhlis bu sayıda Gülçin Durman tarafından kaleme alınmış.

Beyaz Mikrofon'da Meryem Uçar'ın sorularını cevaplayan çocuk edebiyatçısı Ümit Yaşar Özkan, "Büyüdüm ve masallara döndüm." diyor.

BeyazBulut'un küçük kardeşi beyazsozluk.com sitesinden derlenen başlık ve metinlerle Beyaz Sözlük sayfası ve Bulut Postası'nda bulutsever çocukların kaleminden masal ve şiirleriyle dergi, her yaştan okuru zevkli bir okuma yolculuğuna çağırıyor.

<- Geri Git

Bu Bölümde Başka Neler Var?
Sen de Katıl Bize
Henüz yorum yapılmamış.
Üye Girişi
Kullanıcı Adın:
Şifren:
[ Ücretsiz Üye Olayım | Şifrem Neydi? ]
İyilikler Antlaşması
Merakettin Amca, biz neden yaşıyoruz?
Serin Selamlar
Meraklı Ce, Sultan Fatih'le Tanışıyor
Kocaman Ayaklı Çocuk: Menta
BeyazBulut Çocuk Ülkesi | © 2005-2019