Anasayfa
Binbir Bulut Masalları
Bir Şiir Sana, Bir Şiir Bana
Deneme Bir Kii
Beyaz Mikrofon
Tavşanlı Makas
Kahkaha Ağacı
BB Kitaplığı
Duyduk Duymadık

Dünyanın Tüm Uçurtmaları Burada!

Hayatını uçurtmaya adayan Mehmet Naci Aköz, sonunda uçurtma müzesi kurdu. Birçok ülkeden gelen yaklaşık 500 uçurtma ve malzemesi Üsküdar'daki müzede sergileniyor. Ücretsiz 'uçurtma yapım' dersleri veren Aköz, herkesi 27 Nisan'da Gaziosmanpaşa'daki şenliğe bekliyor.

Mehmet Naci Aköz, gerçek bir uçurtma tutkunu. Üsküdar'ın Toygar tepelerinde başlayan uçurtma merakı 28 yıldır devam ediyor. Çocukken gittiği Kur'an kursunun hocası, aynı zamanda tüm öğrencilere dersten sonra uçurtma yapmayı öğretiyordu. O günden beri Aköz'ün uçurtmaya olan sevgisi arttı. Bu konuda birçok ilke imza attı. 1980'li yılların başlarından itibaren ilk önce uçurtma yapıp sattı. Sonra uçurtma yarışmaları düzenledi. Eyüp Kardeş Uçurtmacılar Birliği'ni, Uçurtmacılar Derneği'ni, Uçurtma Gönüllüleri Kulübü'nü kurdu, uluslararası uçurtma festivalini düzenledi... Dünyadaki profesyonel uçurtmacılarla bağlantı kurup Türkiye'de festivallere katılmalarını sağladı. Bugüne kadar ülkemizde uçurtmayla ilgili 3 binin üzerinde organizasyon yapılmış, hepsinde onun parmağı var. Ayrıca yaptığı girişimlerle İstanbul'daki tüm ilköğretim okullarında uygulamalı uçurtma yapım derslerinin başlamasını sağladı. Yarışmalarda aldığı kupaların sayısı 50'yi bulunca bir daha yarışmama kararı aldı.

1996 yılıydı... 'Bundan sonra, uçurtmayla ilgili daha iyi ne yapabilirim' diye düşünürken nihayet 'Uçurtma Müzesi'ni açtı. Üsküdar'daki Uçurtma Müzesi'nde, dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen yaklaşık 500'e yakın uçurtma ve malzemesi yer alıyor. Müzede ayrıca isteyen herkese pazartesi ve salı günleri saat 11.00 ile 14.00 arasında ücretsiz 'uçurtma yapım' dersleri veriliyor. Malzemesini getiren uçurtmasını yapıştırıp kendisini Üsküdar sahiline bırakıyor. Bu yılın ilk uçurtma şenliği ise 27 Nisan'da Gaziosmanpaşa'da düzenlenecek. Diğerleri; 5 Mayıs'ta Çekmeköy'de, 19 Mayıs'ta Ümraniye'de, 31 Mayıs'ta Zeytinburnu'nda, 6 Haziran'da Bağcılar'da. Ayrıca www.ucurtmadunyasi.com adresinden de etkinlikleri takip edebilirsiniz. Aköz, uçurtmaya çocuklardan çok büyüklerin ilgi gösterdiğini ve türlü türlü modeller üretildiğini söylüyor. Elmalı, armutlu, fırfırlı, küpeli, ahtapot şeklindeki birçok uçurtma modelini müzede görmek mümkün. Aköz, "Yaptığım işin kamu yararına olduğunu düşünüyorum. Benden sonra tüm çocuklara bir şeyler kalacak. Müzedeki her malzemenin fotoğrafını çekiyoruz. Yakında kitap olarak basacağız." diyor.

(Zaman Cumaertesi)

<- Geri Git

Bu Bölümde Başka Neler Var?
Sen de Katıl Bize
Henüz yorum yapılmamış.
Üye Girişi
Kullanıcı Adın:
Şifren:
[ Ücretsiz Üye Olayım | Şifrem Neydi? ]
İyilikler Antlaşması
Merakettin Amca, biz neden yaşıyoruz?
Serin Selamlar
Meraklı Ce, Sultan Fatih'le Tanışıyor
Kocaman Ayaklı Çocuk: Menta
BeyazBulut Çocuk Ülkesi | © 2005-2019