Anasayfa
Binbir Bulut Masalları
Bir Şiir Sana, Bir Şiir Bana
Deneme Bir Kii
Beyaz Mikrofon
Tavşanlı Makas
Kahkaha Ağacı
BB Kitaplığı
Duyduk Duymadık

BeyazBulut'un 15. Sayısı Yitik Çocukluğa Armağan

Yazan: Zeynep Şahin

Yepyeni bir sayıyla daha raflarda yerini alan BeyazBulut çocuk edebiyatı dergisi, 15. sayısını yitik çocukluğa ithaf ediyor. Engellileri fark etmek; öksüz, yetim ve yoksul çocukları gözetmek dileğiyle hazırlanan dergi, bu sayısında parçalı bulutlu, yer yer sağanak yağışlı.

Mahmut Bıyıklı'nın Tekerlekli Sandalye isimli şiiriyle okurlarını selamlayan dergide Mustafa Ruhi Şirin imzalı İki Soru ve Gökhan Akçiçek'in İçimden Geçen Harfler şiirleri de bulunuyor.

Fatma Çağdaş Börekci'nin kaleminden Bir Günde Büyüyen Çocuk öyküsü, vatanı için vazgeçenlere; Zekiye Çoban imzalı Haydi Şimdi Maskeler Havaya adlı öykü ise lösemili çocuklara armağan edilmiş. Pınar Başar Ünlüer bu sayıya Gerçek Anne öyküsüyle katkıda bulunmuş. Dergide Arapça'dan dilimize Muhammet Tasa tarafından çevrilen Mervan Adnan'ın Yetim isimli öyküsü de yer alıyor.

Masalcı, yazmakta olduğu masalın içinde kaybolursa ne olur? Cevabı, Ümit Elif Özkan'ın kaleminden Kayıp İlanı'nda bulabilirsiniz. Tuba Dere, Annesini Kaybeden Zimis; Fatih Turanalp, Misket Düşleri; Sümeyra Turanalp, Süper Kahramanlar İşbaşında ve Sevim Sarıçam, Sincaplar Hiç Uçar mı? masalları ile dergiye renk katan isimler.

Masal demişken... "Ali Baba ve Kırk Haramiler" masalını bilir miydiniz? Unutun artık onu. Masalın aslını Yanlış Masalcı, Bay YaLnış'tan okuyun. M. Ahmet Demir imzalı Sessiz Masal'da ise söz olmadan nasıl masal anlatılabileceğini göreceksiniz.

Derginin sevilen sayfalarından Çıtır Pıtır, Salyangozlar, Dedektif Halis Muhlis, Morkabak Kitabevi ve Dünyayı Kurtaran Çocuk, bu sayıda da rengârenk. Derginin bilge ismi Merakettin Amca "Engelli deyince sadece fiziksel engellileri değil, engeli olan herkesi hatırlayalım." çağrısında bulunuyor.

Melih Tuğtağ tarafından hazırlanan Hayvanlık Hâli sayfası, hayvanlar âleminden geyiği ağırlarken Beyaz Mikrofon bu sayıda Bülent Ata'yı konuk ediyor. Vural Kaya'nın sorularını cevaplayan Ata, "Keşfetmek, kendini keşfetmekle başlar." diyor.

Okurlardan gelen yazı ve şiirlerle süslenen Bulut Postası ve beyazsozluk.com internet sitesinden derlenen Beyaz Sözlük, okumayı seven her yaştan çocuğu sayfalarına çağırıyor.

<- Geri Git

Bu Bölümde Başka Neler Var?
Sen de Katıl Bize
Henüz yorum yapılmamış.
Üye Girişi
Kullanıcı Adın:
Şifren:
[ Ücretsiz Üye Olayım | Şifrem Neydi? ]
İyilikler Antlaşması
Merakettin Amca, biz neden yaşıyoruz?
Serin Selamlar
Meraklı Ce, Sultan Fatih'le Tanışıyor
Kocaman Ayaklı Çocuk: Menta
BeyazBulut Çocuk Ülkesi | © 2005-2019