Anasayfa
Binbir Bulut Masalları
Bir Şiir Sana, Bir Şiir Bana
Deneme Bir Kii
Beyaz Mikrofon
Tavşanlı Makas
Kahkaha Ağacı
BB Kitaplığı
Duyduk Duymadık

Vural Kaya'nın "Kuşların Kalbine Dokunmak" Kitabı Çıktı

Türkçe çocuk edebiyatında deneme oldukça cılızdır. Bu sadece Türkçe çocuk edebiyatına özgü bir durum değildir. Başka ülkelerde de diğer türler yanında denemenin fazla bir varlık gösterdiğini söylemek mümkün değildir. Biz Türkçe çocuk yazınına döndüğümüzde hemen ve hiç çekinmeden söyleyebiliriz ki deneme türü yenilikçi çocuk edebiyatı ile gelişim göstermiştir. Bundan dolayı denemecimiz az, edebiyatımızda deneme türünde yazılmış eserlerin sayısı pek sınırlıdır. Buna, karşın nitelik bakımından seçkin deneme örnekleri de var. Yetişkince, yetişkinler gibi tecrübeleri olmayan -ve iyi ki de olmayan- çocuklara bu anlatım biçiminin yararlı olacağı kuşkusuzdur.

Deneme kendini anlamak ve anlatmak merkezli bir tür olarak varlığını çocuklar için yazılmakta olan metinlerde de giderek hissettirmektedir. Dil ve biçim yönünden de anlattıkları kadar nasıl anlattığını da gözden uzak tutmuyor yazar Vural Kaya. Modern dünyanın çocukla irtibatı üzerinden bir düşsel, düşünsel modernlik eleştirisi hep var "Kuşların Kalbine Dokunmak"ta.

Bu kitapta öznesi çocuk bir kalem gezinmekte sürekli metinler arasında. Çocuk bakışıyla deneme türünde ve fakat farklı bir damar farklı bir eda ile yazılmış otuz üç metin yer alıyor kitapta. Aynı zamanda çocuk bakışıyla bütünleşen şair bakışının hemen hissedildiği denemelerin şiir tadında bir dil şöleni sunduğuna şahit oluyoruz. "Çocuklar Hakları İçin En Evrensel Bildiri" gibi mizah merkezli ama hakikati büsbütün kuşatmaya meyyal bir seçkin deneme ile başlayan kitap, Mehmet Akif'in anıt çocuğu "Dirvas" denemesiyle son buluyor. Yazar sürekli olarak çocuk ile hayat üzerine konuşmalara girişiyor. Hayata tam olarak yüzü dönük bir ses var. Anakronik çıkmazlardan yahut da çocuğu sırf güzellemelerle avutmaktan hususi kaçınan bir yapıyla ortada bir eser "Kuşların Kalbine Dokunmak". Türkçe çocuk edebiyatı metinleri arasında ayrıksı bir yerde durduğuna inandığımız bu kitabı çocukların ve kocaman çocukların severek okuyacağını umuyoruz.

Kuşların Kalbine Dokunmak, gerçekte çocukların kalbine dokunmak gibi...

Kuşların Kalbine Dokunmak, Vural Kaya, Salıncak Yayınları

Bilgi için:

Salıncak Yayınları

Tel: (0 212) 520 98 90
E-mail: bilgi@salincakyayinlari.com

<- Geri Git

Bu Bölümde Başka Neler Var?
Sen de Katıl Bize
Henüz yorum yapılmamış.
Üye Girişi
Kullanıcı Adın:
Şifren:
[ Ücretsiz Üye Olayım | Şifrem Neydi? ]
İyilikler Antlaşması
Merakettin Amca, biz neden yaşıyoruz?
Serin Selamlar
Meraklı Ce, Sultan Fatih'le Tanışıyor
Kocaman Ayaklı Çocuk: Menta
BeyazBulut Çocuk Ülkesi | © 2005-2019