Anasayfa
Binbir Bulut Masalları
Bir Şiir Sana, Bir Şiir Bana
Deneme Bir Kii
Beyaz Mikrofon
Tavşanlı Makas
Kahkaha Ağacı
BB Kitaplığı
Duyduk Duymadık

"Çocuk Kuş" Uçtu...

Yazan: Nesibe Şahin

Bir kuştu,
Allı allı bir kuş.
Her tüyüne bir çiçek bağladılar
Uçmadı o.

Bir kuştu,
Mavili mavili bir kuş.
Her tüyüne bir boncuk bağladılar
Uçmadı o.

Bir kuştu,
Yeşilli yeşilli bir kuş.
Her tüyüne bir çocuk kurdelesi bağladılar
Uçtu o.

Bu satırların sahibi Fazıl Hüsnü Dağlarca, 15 Ekim günü aramızdan ayrıldı. Geride hem biz çocuklara hem büyüklere yazdığı yüzlerce eser bırakan Dağlarca, ölmeden önce evinin müzeye dönüştürülmesini vasiyet etti. Adını da ne koydu biliyor musunuz? "Dağlarca'dan Gökyüzü." Neden bu ismi seçtiğini soranlara da "Buraya gelenler, benim gökyüzüme baksınlar istiyorum" demişti.

Fazıl Hüsnü Dağlarca, 26 Ağustos 1914 İstanbul doğumlu. İlköğrenimini Konya, Kayseri, Adana ve Kozan'da, orta öğrenimini Tarsus ve Adana ortaokulundan sonra girdiği Kuleli Askeri Lisesi'nde 1933 yılında tamamladı. 1935'te piyade subayı göreviyle Türkiye'nin pek çok yerini dolaştı. Ordudaki hizmeti on beş yılı doldurunca, önyüzbaşı rütbesiyle askerlikten ayrıldı. 1952-1960 yılları arasında Çalışma Bakanlığı'nda çalıştı. Buradan ayrıldıktan sonra İstanbul Aksaray'da "Kitap" kitapevini açtı ve yayıncılığa başladı. Sonra "Türkçe" isimli aylık dergiyi çıkardı. Varlık, Kültür Haftası, Yücel, Aile, İnkılâpçı Gençlik, Yeditepe ve Türk Dili dergilerinde şiirleri çıktı. Bugüne kadar kendisine birçok ödül verilen şair 1967'de ABD'deki Milletlerarası Şiir Forumu tarafından "En iyi Türk Şairi" seçilmişti.

Dağlarca, 1970 yılında kitapevini de kapatıp kendisini tümüyle şiire verdi. Bu dönemden sonra çoğunlukla çocuk şiirleri yazmaya başladı.

60'tan fazla şiir kitabı bulunan Dağlarca, hem Türkiye'de hem de uluslararası düzeyde birçok ödüle layık görüldü. Birçok kitabı yabancı dile çevrildi. Ve 15 Ekim 2008 günü tedavi gördüğü hastanede hayata veda etti.

Onun çocuk sevgisini en iyi şu hatırası anlatır: Dostları bir gün "yazarken gülümsediğini görüyoruz bazen, niye gülüyorsun" diye sormuşlar Dağlarca'ya. Farkında değilmiş gülümsediğinin. Ama sonra düşünmüş ve bulmuş. Çünkü o çocuklar için yazıyormuş ya, ondanmış yazarken gülümsemesi...

Ruhu şad olsun...

<- Geri Git

Bu Bölümde Başka Neler Var?
Sen de Katıl Bize
Toplam 2 yorum yapılmış.
Üye Girişi
Kullanıcı Adın:
Şifren:
[ Ücretsiz Üye Olayım | Şifrem Neydi? ]
İyilikler Antlaşması
Merakettin Amca, biz neden yaşıyoruz?
Serin Selamlar
Meraklı Ce, Sultan Fatih'le Tanışıyor
Kocaman Ayaklı Çocuk: Menta
BeyazBulut Çocuk Ülkesi | © 2005-2019