Anasayfa
Binbir Bulut Masalları
Bir Şiir Sana, Bir Şiir Bana
Deneme Bir Kii
Beyaz Mikrofon
Tavşanlı Makas
Kahkaha Ağacı
BB Kitaplığı
Duyduk Duymadık

Çocuk Vakfı'ndan "Çocuğa Ulaşmak" Etkinlikleri

Çocuk Vakfı, kuruluşunun 19. yılında "Çocuğa Ulaşmak" başlığı altında yıl boyunca bir dizi etkinlik yapacak. Konferans, oturum ve atölye çalışmalarını kapsayan etkinliklere 58 uzman katılacak.

Etkinlik kapsamında "Türkiye'de ve dünyada çocuk gündemi", "Aile", "Çocuk ve ilk gençlik sorunları", Önce çocuk hakları, çocuk ihmali ve istismarı", "Güç koşullardaki çocuklar", "Çocuğa özgü adalet sistemi", "Üstün yetenekli çocuklar", "Medya okuryazarlığı", "Çocuk hakları savunuculuğu/ombudsmanlık" konularında yetişkinlere yönelik programların yanı sıra okulların yarıyıl tatilinde çocuklar için atölye çalışmaları yapılacak.

19. yıl etkinliklerini Filistinli çocuklarla dayanışmaya adayan Çocuk Vakfı, 2009 yılını Filistinli çocuklarla buluşma yılı ilan etti.

Yazma, tiyatro, müzik, öykü resimleme ve şiir okuma saatleri, 36 çizerin eserlerinin yer aldığı "Masalımı Yazar mısın?" adlı resim sergisiyle sürecek etkinliklerin hiçbir aşamasında ücret alınmayacak.

Çocuk Vakfı Başkanı Mustafa Ruhi Şirin, Türkiye'de çocuk sorunlarının azalmadığını, aksine çeşitlendiğini ve derinleştiğini belirterek, çocuğa yönelik hizmet veren kuruluşların ne günlük sorunları çözebildiğini ne de gelecek öngörüsüne dayalı ciddi ve köklü atılım yapabildiğini ifade etti. Türkiye'nin 0-18 yaş grubundaki çocuklara yönelik, onların insani gelişimini sağlayacak sağlık, eğitim ve koruma amaçlı ciddi bir sosyal ve kültürel program hâlâ bulunmadığını vurgulayan Şirin, "Güç koşullardaki çocuk oranı, son 25 yılın en yüksek düzeyine ulaştı" dedi. Şirin, işsizlik, iç göç, tarımın çökertilmesi ve derinleşen yoksulluğun, güç koşullardaki aile ve çocuk sayısının artmasının temel nedeni olduğuna işaret ederek, şunları kaydetti:

"Her geçen gün artış gösteren çocuklara yönelik hak ihlalleri ve çocuk ihmali ve istismarı, medyanın yansıttığı, sıradanlaştırdığı bir görüntü içinde sunulmaktadır. Kanunla ihtilafa düşmüş çocuk sayısında ve çocuğa karşı işlenen suçlardaki artışa rağmen çocuğa özgü adalet sistemi kurulamamıştır. Bu ülke üstün zekalı ve yetenekli çocuklarını unutmuştur. Aile ve çocuk sorunlarının ülke ölçekli çözümünü sağlamak amacıyla Aile ve Çocuk Bakanlığı'nın kurulması bu açılardan da önemli ve zorunlu olmuştur. 19. yılda da Türkiye'nin temel sorunun çocuk sorunu olduğunu hatırlatmayı sürdüreceğiz."

<- Geri Git

Bu Bölümde Başka Neler Var?
Sen de Katıl Bize
Henüz yorum yapılmamış.
Üye Girişi
Kullanıcı Adın:
Şifren:
[ Ücretsiz Üye Olayım | Şifrem Neydi? ]
İyilikler Antlaşması
Merakettin Amca, biz neden yaşıyoruz?
Serin Selamlar
Meraklı Ce, Sultan Fatih'le Tanışıyor
Kocaman Ayaklı Çocuk: Menta
BeyazBulut Çocuk Ülkesi | © 2005-2019