Anasayfa
Binbir Bulut Masalları
Bir Şiir Sana, Bir Şiir Bana
Deneme Bir Kii
Beyaz Mikrofon
Tavşanlı Makas
Kahkaha Ağacı
BB Kitaplığı
Duyduk Duymadık

BeyazBulut 12. Sayısıyla Sonbaharı Selamlıyor

Yazan: Zeynep Şahin

Resimleyen: Muhammed Ali Üzen

Domatesler kızardı, fındıklar üçer beşer toplandı, yemyeşil fasulyeler artık dalda duramaz oldu. Okullar mı? Onlar da ha açıldı, ha açılacak. Anlayacağınız, hem yaz mevsiminin hem de yaz tatilinin sonuna geldik. Yaz bitti ama BeyazBulut ekibi tatilde boş durmadı; renkli, cıvıl cıvıl bir sayıyı sonbahara yetiştirdi işte.

Dergi, okurlarını Bülent Ata'nın Gün Doğmadan isimli şiiriyle selamlıyor. BeyazBulut Dergisi'nin Eylül-Ekim sayısında Erol Erdoğan'ın kaleminden Susuz Şehrin Müthiş Çocukları, Zekiye Çoban imzalı Kuşburnu Teyzem, Meryem Uçar'dan Kare Ağaçlar, Eda Dikdoğmuş Uzun'dan Dünyayı Gıdıklayan Kız ve Sümeyra Turanalp'in kaleme aldığı Kahverengi Düş Kutum isimli öyküler yer alıyor.

Nesibe Şahin'in yazdığı Simo'nun Kuş Günlüğü, bu sayıda da rengârenk. Beyza Demirci, hazırladığı Çıtır Pıtır köşesinde "bestenin hikâyesi"ni anlatıyor okurlarına. Bu sayıda; Dedektif Halis Muhlis ile Adım Adım Hikâye ve Dünyayı Kurtaran Çocuk bölümlerinde bambaşka maceralara yelken açacak, Merakettin Amca'nın cevaplamaktan bıkmadığı soruların cevaplarını okuyacak ve Morkabak Kitabevi köşesinde yepyeni kitaplarla tanışacaksınız. Dergide Gökhan Akçiçek'ten Palmiye ve Vural Kaya'dan Dedem ve Ben isimli şiirler de mevcut.

Masalsız BeyazBulut olur mu? Tabii ki olmaz! Ümit Elif Özkan'ın Biricik Masal'ı, Mustafa Ökkeş Evren'in Hiç Sevmediğim Oyun'u ve Fatih Turanalp'in yazdığı Tatsız Tuzsuz masal, tam masalsever okuyuculara göre. Ayrıca 1914 tarihli Çocuk Bahçesi dergisinden İhtiyarlar Genç Olsaydı isimli masal da Ahmet Çelik tarafından günümüz Türkçesi'ne aktarılmış. Peki, salyangozlar nasıl masal anlatır? Bakalım cevabı BeyazBulut sayfalarında bulabilecek misiniz.

Hayvanlık Hâli köşesinde Melih Tuğtağ, okurlarına bukalemunu tanıtırken, Beyaz Mikrofon'un konuğu, çocuk edebiyatının usta kalemlerinden Yusuf Dursun. Vural Kaya'ya konuşan Yusuf Dursun, "Çocukluğum başlı başına bir oyundu." diyor.

Türkiye'nin dört bir tarafından usta çizer ve yazar kadrosuyla BeyazBulut, bu sayıda da her yaştan çocuk okurlarını sayfalarına çağırıyor.

<- Geri Git

Bu Bölümde Başka Neler Var?
Sen de Katıl Bize
Toplam 1 yorum yapılmış.
Üye Girişi
Kullanıcı Adın:
Şifren:
[ Ücretsiz Üye Olayım | Şifrem Neydi? ]
İyilikler Antlaşması
Merakettin Amca, biz neden yaşıyoruz?
Serin Selamlar
Meraklı Ce, Sultan Fatih'le Tanışıyor
Kocaman Ayaklı Çocuk: Menta
BeyazBulut Çocuk Ülkesi | © 2005-2020