Anasayfa
Binbir Bulut Masalları
Bir Şiir Sana, Bir Şiir Bana
Deneme Bir Kii
Beyaz Mikrofon
Tavşanlı Makas
Kahkaha Ağacı
BB Kitaplığı
Duyduk Duymadık

Hoşgeldin SBS, Güle Güle OKS!

Bugünlerde okullarda, sınıflarda en çok konuşulan konulardan birisi OKS'nin yerini alan SBS sınavları... Sınavlar kaç aşamalı olursa olsun başarılı ve azimli bir öğrenci için sadece harflerin değişmesi anlamına geliyor aslında sistemdeki değişiklikler.

BeyazBulut diyor ki: "Beyaz Bulut ülkesindeki çocuklar kaç aşamalı olursa olsun sınavlardan korkmazlar." Çünkü duyduğumuza göre derslerine düzenli çalışıyorlarmış. SBS'nin nasıl olacağını merak ediyorsanız işte haberin ayrıntıları burada:

"Ortaöğretim Kurumları Sınavı (OKS) 2009'da kalkacak. Yeni sisteme göre seviye belirleme sınavı yüzde 70, yıl sonu başarı puanı yüzde 25 ve davranış puanı da yüzde 5 oranında etkili olacak.

OKS kalkıyor yerine üç aşamalı sınav sistemi geliyor. Milli Eğitim bakanı Hüseyin Çelik ortaöğretim kurumlarına girişte 6,7 ve 8'inci sınıfların sonunda yapılacak seviye belirleme sınavının yüzde 70, yıl sonu başarı puanının yüzde 25 ve yöneltme ve davranış puanının da yüzde 5 oranında etkili olacağını söyledi. 2008-2009 eğitim -öğretim yılında uygulanmaya başlanacak yeni ilköğretim müfredatıyla birlikte OKS'nin kaldırılacağını belirten Çelik, "Yeni müfredat, sonucu değil süreci değerlendiren bir müfredattır ve OKS'nin bugünkü şekliyle devam etmesi mümkün değildir" dedi.

OKS mantığında öğrencinin okula değil, dershaneye bağlandığını ve bir an önce dershaneye gitmeye odaklandığını söyleyen Milli Eğitim Bakanı, mevcut sistemin yabancı dil, beden eğitimi ve müzik derslerini öğrenciler açısından ikinci plana ittiğine değinerek öğrencileri yeniden okula bağlayan bir sistem hazırladıklarını söyledi.


Seviye Belirleme Sınavları Müfredat Odaklı

6,7 ve 8'inci sınıfların sonlarında merkezi seviye belirleme sınavı yapılacak. İlk seviye belirleme sınavına önümüzdeki yıl 6 ve 7'nci sınıflar girecek. Seviye sınavları müfredat odaklı olacak ve öğrencilere yabancı dil soruları da yöneltilecek.


Yıl Sonu Başarı Puanı %25 Etkili Olacak

Üç yılın sınav ortalaması yüzde 70, derslerden alınan notların ortalaması yüzde 25, öğrencilerin davranışlarına ilişkin öğretmenlerin not ortalaması ise "yöneltme ve davranış puanı" adı altında yüzde 5 etkili olacak.

Bakan Çelik yüzde 25 etki edecek yıl sonu başarı puanının okullar tarafından istismar edilmesine izin verilmeyeceğini söyledi


OKS Bu Sene Yapılacak

OKS'nin bu sene yapılacağını ve ilköğretim başarı puanının da yüzde 7 oranında etki edeceğini söyleyen Çelik,

"OKS' öğrencinin sadece ortaöğretime geçişinde değil yüksek öğrenime geçişinde de önemli bir adımdır. Türkiye, yabancı dil eğitiminde en başarısız ülkelerden biri. Bunda OKS ve ÖSS'nin önemli bir etkisi var, çünkü sınavda yabancı dil sorusu yok, öğrenci de sınavda çıkmayacak derse çalışmıyor, aynı şey bilişim dersleri için de geçerli" diyerek bütün bunların sınav sisteminin değiştirilmesi için önemli gerekçeler olduğunu vurguladı.

Sınava dahil edilecek ortaöğretim başarı puanının hesaplama biçimi OKS kılavuzunda olacağını belirten Bakan Çelik, hiperaktif çocuklara OKS'de farklı bir uygulama yapılmayacağının da altını çizdi.

Bakan Çelik, yeni sistemin 10 Nisan'a kadar Milli Eğitim Bakanlığı'nın web sitesinde yayınlanacağını, eğitimcilerden görüş ve öneri beklediklerini, oksgorus@meb.gov.tr adresine gönderilecek görüşlerin bakanlık tarafından değerlendirileceğini sözlerine ekledi.

<- Geri Git

Bu Bölümde Başka Neler Var?
Sen de Katıl Bize
Henüz yorum yapılmamış.
Üye Girişi
Kullanıcı Adın:
Şifren:
[ Ücretsiz Üye Olayım | Şifrem Neydi? ]
İyilikler Antlaşması
Merakettin Amca, biz neden yaşıyoruz?
Serin Selamlar
Meraklı Ce, Sultan Fatih'le Tanışıyor
Kocaman Ayaklı Çocuk: Menta
BeyazBulut Çocuk Ülkesi | © 2005-2019