Anasayfa
Binbir Bulut Masalları
Bir Şiir Sana, Bir Şiir Bana
Deneme Bir Kii
Beyaz Mikrofon
Tavşanlı Makas
Kahkaha Ağacı
BB Kitaplığı
Duyduk Duymadık

Masal Salıncağı

Yazan: Mustafa Ökkeş Evren

Sizinle tanıştırmak istediğim yeni bir kitap var. Adı: Masal Salıncağı. Yazarı: Bestami Yazgan. Hem şiir kitapları hem de masal kitapları olan şair ve yazarımızın şiir kitapları mı daha çok, masal kitapları mı diye sorarsanız masal kitapları derim. Çünkü yayınladığı kitaplardan on dört tanesi şiir, otuz beş tanesi de masal kitabı. Ben onu Osmaniye'den tanıyorum. Bir gün kanatlanıp İstanbul'a gitti. Gitti ama yüreği hep buralarda kaldı. Ne çocukları (öğrencileri) unuttu onu, ne o çocuklarını. Dili ve yüreği hep çocuk kaldı.

Daha önce de çocukları Masal Denizi'nde gezdiren şair bu kez bir Masal Salıncağı kurmuş çocuklara.

Kitabı alıp içine şöyle bir baktıktan sonra dedim ki, bu kitabın ismi niye "Masal Beşiği" olmamış ki? Çünkü yıldızlar (ama bu yıldızlar, İlkyıldız, Pakyıldız, Tekyıldız, Dikyıldız gibi özel yıldızlar) önce bir ninni söylüyor sonra masal anlatıyorlar. Ninniler öyle güzel söylenmiş ki sanki yüzyıllardır söylenegelmiş bir tazeliği ve anne sıcaklığını barındırıyor içinde.

Ama sabredip kitabı şöyle başından okumaya başlayınca anladım isminin niye Masal Salıncağı olduğunu. Bakın niyeymiş:

Bir varmış, bir yokmuş. Yeryüzünde ne kadar çocuk varsa gökyüzünde o kadar yıldız varmış. Yalnız bu yıldızlar çok yaramazmış. Bütün gece boş durmaz, bir Aydede'nin yanına, bir Güneş Nine'nin yanına koşarlarmış. Sabah olup uyuma vakti geldiğinde yatmazlarmış. Yıldız anneler bakmışlar ki bunları uyutmak mümkün değil; Yıldız Nine'ye gidip:

- Halimiz perişan Yıldız Nine! Bize bir çare, demişler. Yıldız Nine, çocukları dizine yatırıp sallamış; fakat çocuklar uyumamışlar. Beşiğe koyup sallamış; afacanlar gözlerini bile yummamışlar. En sonunda ışıktan bir masal salıncağı kurmuş, çocukları içine koymuş. Yine uyumamışlar. En küçük yıldız mızmızlanmış:

- Bize ninni söylemezsen uyumayız, demiş. Diğer yıldızlar hep bir ağızdan:

- Önce ninni, sonra masal isteriz, demişler.

Yıldız Nine onları kırmamış. Her gün bir yıldızı koymuş salıncağa, ona ninni söyleyip masal anlatmış. Yıldız Nine'yi dinleyen diğer yıldız çocuklar da mışıl mışıl uyumuşlar.

Masal Salıncağı'nda sallanmak isteyen çocuklar bu kitabı okusunlar.

<- Geri Git

Bu Bölümde Başka Neler Var?
Sen de Katıl Bize
Henüz yorum yapılmamış.
Üye Girişi
Kullanıcı Adın:
Şifren:
[ Ücretsiz Üye Olayım | Şifrem Neydi? ]
İyilikler Antlaşması
Merakettin Amca, biz neden yaşıyoruz?
Serin Selamlar
Meraklı Ce, Sultan Fatih'le Tanışıyor
Kocaman Ayaklı Çocuk: Menta
BeyazBulut Çocuk Ülkesi | © 2005-2019