Anasayfa
Binbir Bulut Masalları
Bir Şiir Sana, Bir Şiir Bana
Deneme Bir Kii
Beyaz Mikrofon
Tavşanlı Makas
Kahkaha Ağacı
BB Kitaplığı
Deneme Bir Kii

Bir Kardeşlik Bildirisi Yaz Yıldızlara

Yazan: Vural Kaya

Resimleyen: Dilek Gülcemal

Malcom X için; onun aziz ruhuna...

Bir sevgi bir kardeşlik için elini havaya kaldır; dostlukla tahtaya yaz adını.

Söyleyeceklerimi en en en büyük harflerle tekrarla:

Bir dost ol. Bir kardeş ol. Bir başka kardeşini hatırla. Kardeşinle bir iyiliği paylaş; bir çikolatayı tam da orta yerinden bölüp paylaşır gibi paylaş.

Bir merhaba, de! Kimsecikleri kırma!.. Hayatından şikayet etme; mızlanıp durma. Suyu sev! Suyu incitme. Açlığı tanı. Barışı sev. Başkalarını gör. Aşağılama; bir karınca bile olsa aşağılama. Yoksulu gözet. Anne-babana saygı duy. Üf bile deme onlara. Çevreni koru. Onar dünyayı; sevginle onar. Ağacı sev. Yeşile inan. "Bir tohum ek." Kıyamet kopsa bile ek... Havanın ve toprağın anlamını düşün...

"Terle." Çalış. İsraftan kov gitsin. Ekmeği dostun bil; çöpe atma. Bir kediyi sırf güzel gözleri için sevme. Bir kuşa her gün bir parça ekmek vermeyi dene.

İnsan haklarına saygı göster. Büyüklerden çocuk haklarına da saygı göstermelerini iste. Çiçek isimlerini öğren. "Gökyüzüne bak." Oku göğü ince ince oku... Ay ve yıldızları yüksek sesle ve vurgulu oku ama...

Savaşları durdur. Savaşların çocukları yok etmemesi için dua et. Sabahları bomba seslerine uyanan çocukları düşün. Öpücüklerle uyandırılıyorsun bunun kıymetini bil. Bütün kahvaltılar için şükret. Öğle ve akşam yemekleri için de şükret.. Bütün insanlığı kalbinle sar, sarmala. Kalbini aç.

Merhamet et. Merhamet bul. Merhameti anlat. Merhametlilerin en merhametlisine saygıyla eğil. Susuzluktan ölmek üzere olan bir köpeğin hayatını kurtar. Komşunu gözet. Akrabalarını ziyaret et. Bayramları öpüp alnına koy. Bir yetimin başını okşa. Düşkünü itip kakma. Sahip olduğun her şeylerin sahibini hatırla; O'na teşekkürü bir borç bil. Borcunu öde. Emanete iyi bak. Gözün gibi bak. Yalanı aklından bile geçirme. Aklını iyi kullan. Aklınla övünme. Ailene saygı duy. Gözlerini güzelliklere çevir. Bir bebeği öp. Bir bebeğin kokusunda cenneti hisset. Bir meleğe selam ver. Arkadaşına bir çay söyle ya da çikolata ısmarla.

Film izle. Bir film çek kendi adına. Kameranı güzelliklere çevir. "Motor!.." de! Güzelliğine iyi bak. Bir şiir yaz bir hikaye bir masal.. Kitabı sev. Sev sonuna kadar sev. "Sevmek için mücadele et." "Sevdiğini bir daha söyle." "Bir hayal kur." Bir gerçek ol.

Elini kaldır. En en en büyük harflerle söyle kardeşliğini; duysun bunu bütün dünya. Kuşlarla birlikte şarkı söyle. İçlerinden biri, mesela saka kuşu solist olsun; diğerleri korist. Korist mi, o da nesi, deme. Bir sözlük al eline. Elinden düşüremeyeceğin bu sözlük en iyi arkadaşın olsun. Ya da sırayla onlar da birer şarkı okusun.

Dostlukla, kardeşlikle, bir şarkı büyüsün büyüsün kocaman olsun.

<- Geri Git

Bu Bölümde Başka Neler Var?
Sen de Katıl Bize
Henüz yorum yapılmamış.
Üye Girişi
Kullanıcı Adın:
Şifren:
[ Ücretsiz Üye Olayım | Şifrem Neydi? ]
İyilikler Antlaşması
Merakettin Amca, biz neden yaşıyoruz?
Serin Selamlar
Meraklı Ce, Sultan Fatih'le Tanışıyor
Kocaman Ayaklı Çocuk: Menta
BeyazBulut Çocuk Ülkesi | © 2005-2020