Anasayfa
Binbir Bulut Masalları
Bir Şiir Sana, Bir Şiir Bana
Deneme Bir Kii
Beyaz Mikrofon
Tavşanlı Makas
Kahkaha Ağacı
BB Kitaplığı
Deneme Bir Kii

Güneşi ve Günleri Veren Rabbimize Şükürler Olsun

Yazan: Mustafa Ökkeş Evren

Bulutkuş geçen yazısında "Bana göre en güzel mevsim bahar, en güzel ay nisandır" deyince mayıs "Ben de güzelim benden bahsetmesen gücenirim" demiş. Mayıs haklı. Diğer mevsimlerin ve ayların hakkını yememek adına diyorum ki bütün mevsimler, bütün aylar ve dahi bütün günler kendine özgü bir güzelliğe sahiptir. Yeter ki bu güzellikleri görebilelim ve yaşayabilelim.

Mayıs gücenmesin, ondan da bahsedeceğim elbette. O baharın tam olgunlaştığı bir aydır. Mayıs bitince bahar da bitmiş olur. Tabiat, bunaltıcı yaz sıcaklarının tozlu rengini almadan önce yeşilin her tonuna bürünür. Kış sonlarından beri açan çiçekler ve bahar çalıları yerlerini güllere devrederler. Mayıs aynı zamanda "gül ayı" demektir. Mor salkım, leylak ve erguvanların çiçeğe donandığı bu ayda güller de en coşkun devrelerini yaşamaya başlar. Bahçe açelyaları da mayısta muhteşem açan çiçeklerdendir.

Güllerin açtığı, etrafa mis gibi kokuların yayıldığı, karadutların tıp tıp düştüğü, yeşil eriklerin kıtır kıtır yendiği, kıpkırmızı çileklerin dudakları boyadığı bu ayda bir de önemli gün ve haftalar vardır.

Bir bakalım neler varmış? Hepinizin bildiği gibi 23 Nisan'da Çocuk Bayramı kutlanmıştı ya, 19 Mayıs'ta da Gençlik ve Spor Bayramı kutlanmaktadır. En önemli günlerden biri de 29 Mayıs'ta İstanbul'un Fethi kutlamalarıdır. Ayrıca müzeler haftası, vakıflar haftası, hıdrellez, anneler günü, dil bayramı gibi daha birçok günler kutlanmaktadır. Gördüğünüz gibi neredeyse mayıs ayının tüm günlerinde kutlanacak, önemsenecek bir gün bulunmuş. Ama zaten çocuklar için bütün ayların günleri önemlidir.

Çünkü onlar için gün demek güneş demek, hayat demek, yaşamak demek, büyümek demek. Her şeyden önemlisi oyun demek. Haydi, şükredelim güneşi ve günleri veren rabbimize. (Şükürler olsun Allah'ım!)

<- Geri Git

Bu Bölümde Başka Neler Var?
Sen de Katıl Bize
Toplam 1 yorum yapılmış.
Üye Girişi
Kullanıcı Adın:
Şifren:
[ Ücretsiz Üye Olayım | Şifrem Neydi? ]
İyilikler Antlaşması
Merakettin Amca, biz neden yaşıyoruz?
Serin Selamlar
Meraklı Ce, Sultan Fatih'le Tanışıyor
Kocaman Ayaklı Çocuk: Menta
BeyazBulut Çocuk Ülkesi | © 2005-2020