Anasayfa
Binbir Bulut Masalları
Bir Şiir Sana, Bir Şiir Bana
Deneme Bir Kii
Beyaz Mikrofon
Tavşanlı Makas
Kahkaha Ağacı
BB Kitaplığı
Deneme Bir Kii

Dünya Dursa...

Yazan: Fatma Çağdaş Börekci

Sevgili Günlük;

Bugün içimden ne geçti biliyor musun? Tabi ki bir tren ya da bir fayton değil. Aman, nereden bileceksin ki. Benimki de soru mu şimdi. Sen o sırada kitaplığımın çekmecesinde mışıl mışıl uyuyordun.

Neyse dur yazıyorum sabırsızlanma! İstedim ki güneş sarı şapkasının altından düdüğünü çalsın ve her şey dursun. Evet evet tam anladığın gibi, dursun. Yani dönmesin dünya. Tabii ki bir teneffüs arasında. Dünyanın en uzun teneffüsü yaşansın. Damlamasın musluktan su. Bir tren rayların üstünde, uçan balon gökyüzünde aniden duruversin. Asılı kalsın masallar rüyalarda. Çıldırsın akreple yelkovan ama ne bir saniye ileri ne bir saniye geri gidebilsin.

Mesela, virgülden sonra yarım kalsın bir cümle. Ünlem nereye düşeceğini şaşırsın. Nokta kapatmadan ağzını komik bir fıkranın, dursun zaman. Tam da dudakları dondurmanın üstündeyken parktaki çocuğun. Elma dalında kıpkırmızı olsun. Ay, annemin uykusunda kaybolsun.

Evet, evet her şey donup kalsın istedim bir düdük sesiyle. Trafikte arabalar, gökyüzünde uçurtmalar, dönme dolaplar havada. Kelebekler boşluğa çizilmiş birer resim gibi kalsın öylece. Gözyaşı yanağa düşmeden, dudakta tebessüm burkulmadan... Silahlar ve çiçek kokmayan eller donup kalsın.

Ve sonra deniz kabuklarının şarkıları duyulsun tüm şehirlerde. Dalgalar balıkların fısıltılarını taşısın kıyılara. Milyon kere çarpıp yıldızların ışığını, savursun rüzgar kitaplara... Ve istedim ki gazetelere... Ve televizyon ekranlarındaki haberlere... Toplasın matematik füzeleri gökyüzünden ve çıkarsın yeryüzünden. Sevgiyi bölsün ekmeğimizin arasına her teneffüs. Ve kalmasın yeryüzünde kuşlar gibi kanatlanmayan tek bir çocuk. Nehirler aksın avuçlarımızdan beyaz, sarı, esmer demeden... Dünyanın en tatlı şekeri olsun bulutlar.

Sonra bir de, sevgili günlüğüm, çoğalsın istedim senin sayfaların. Hayat gibi gün gün, her an yanımda ol istedim. Sonra ne mi oldu? Bunu hiç sormasan iyiydi ama madem sordun söyleyeyim. Öğretmenimiz saç örgülerimden birini çekti.

"Ayşegül yine nereye ışınlandın? Seni çağıyorum bir saattir tahtaya, haydi şu problemi çöz bakalım." dedi.

İşte o an öyle çok öyle istedim ki zaman dursun...

<- Geri Git

Bu Bölümde Başka Neler Var?
Sen de Katıl Bize
Toplam 7 yorum yapılmış.
Üye Girişi
Kullanıcı Adın:
Şifren:
[ Ücretsiz Üye Olayım | Şifrem Neydi? ]
İyilikler Antlaşması
Merakettin Amca, biz neden yaşıyoruz?
Serin Selamlar
Meraklı Ce, Sultan Fatih'le Tanışıyor
Kocaman Ayaklı Çocuk: Menta
BeyazBulut Çocuk Ülkesi | © 2005-2020