Anasayfa
Binbir Bulut Masalları
Bir Şiir Sana, Bir Şiir Bana
Deneme Bir Kii
Beyaz Mikrofon
Tavşanlı Makas
Kahkaha Ağacı
BB Kitaplığı
Anne, Baba Baksana!

Çocuk Edebiyatı ve Mustafa Ökkeş Evren

Yazan: Hayati Koca

Topraktan evler yapan bu eller miydi / Ki şimdi değmekte toprak olan evlere / El işi vazifelerin önünde / Tırnaklarını yiyerek düşünmek ne iyiydi... Ayrılmış sevgili oyuncaklardan / Kırmış küçücük şişelerini / Ve her şeyden ve her şeyden sonra / Bu eller miydi Allaha açılan!

Yukarıdaki dizelerin sahibi olan Fazıl Hüsnü Dağlarca'nın bir kitabına "Çocuk ve Allah" ismini verdiğini öğrendiğim günden beri, Dağlarca'nın hiçbir dizesine hakim olmadan, şiirinin biçim ve içerik ağırlığını düşünmeden, olayı herhangi bir ayet veya hadise bağlamadan; dini, tarihi ve örfi öğretilerin dışında çocuk ve Allah arasında bir mesafesizlik olduğuna inanırım. Öyle inanırım ki çocuk; tadı tanımlanamayan bir meyvedir, kokusu taklit edilemeyen bir çiçektir, gücü ölçülemeyen bir yapıştırıcı, bağlayıcıdır; hiç kimse tarafından tahayyül edilmeyenleri düşünen ve söyleyen bir sanatçıdır, üzerinde ve içinde hiçbir kötülük barındırmayan bir melektir. Bu satırları uzatmak ve çocuk, çocuklar için methiyeler dizmek mümkündür; ama bu durumu yıllar önce Fazıl Hüsnü Dağlarca çözmüş ve "Çocuk ve Allah" demiş, daha ne söylenir? Büluğa ermeden ölen bütün çocukların cennete gittiği söylenir, nerede, nasıl doğduğuna ve kimin doğurduğuna bakılmaksızın bütün çocukların müslüman olarak doğduğu söylenir... Çocuk ve Allah işte!

Çocuklara iyi şeyler söylemek, çocuklara iyi şeyler öğretmek ne kadar önemliyse çocukların iyi şeyler söylemesi, öğrenmesi ve okuması da o kadar önemlidir. Artık yetişkin olmuş ve gençlik çağını yaşayan insanlarla konuşuyoruz bazen, onlar artık kitap okumadıklarını, okuyamadıklarını söyleyip en son okudukları kitabın "Cin Ali Serisi" olduğunu söylüyorlar. Bu sözün üzerine söylenecek çok şey vardır; ama bu sözden anlaşılacak tek şey vardır: O genç çocukluğunda okuduğu kitabı hatırlıyor. Bu durum çok önemlidir, önemli olduğu için çocuklarımıza kitap seçerken dikkatli olmalıyız. Her ne kadar ülkemizde "çocuk edebiyatı" fikri ve zikri geç oluşsa da son zamanlarda önemli yayınlar çıktı ve ebeveynlerin işini kolaylaştırdı. Anne ve babaların işini kolaylaştıran sanatçılardan biri de Mustafa Ökkeş Evren'dir ve bu yazı da Mustafa Ökkeş Evren'in geleceğin büyükleri için nasıl bir zihinsel bilinç hazırladığını göstermek için yazılmıştır.

Mustafa Ökkeş Evren bugüne kadar Kuşlarla Uyanmak, Kırk Yağmur Damlası, Naribik, Bir Oruç Masalı adlı kitapları yayımlamış; Gonca, Ebe Sobe, Elma Şekeri, Salıncak, Yedi İklim, Kuşluk Vakti gibi dergilerde şiir, masal ve denemeleri yayımlanmış bir yazardır. Mustafa Ökkeş Evren, önemsediği çizgiyi takip eden, önemsediği çocukluğu ve çocukları yazdıklarıyla emziren bir yazardır. Çocuk edebiyatına emek veren, çocuklar için yazmanın çocukça yazmaktan farklı olduğunu bilen bir yazardır. Yazar dedemizin, babamızın ve bizim yaşadığımız çocukluğun günümüzün çocuklarında yaşamadığının farkında. Çocukların artık oyuncaksız oyunlar oynadıklarını, oyuncaklara veya arkadaşlarına dokunmak yerine tuşlara dokunarak eğlendiklerini geniş aile çocuklarının yerini çekirdek aile çocuklarının aldığını, eskiden çocukların heceleyerek söyleyip okuduklarını şimdi çocukların ezberden söylediklerini biliyor. Yazarın çocuklar için yazdıklarını okuduğumuzda bütün çocukların böyle bir bilinç düzeyinde yetişmelerini arzu ediyoruz. Mustafa Ökkeş Evren, edebiyat ve inanç düzeyinde önemli bir yere sahip olan "kırk hadis" geleneğini sürdürdüğü "Kırk Yağmur Damlası" adlı kitabında "Allah katında, dua kadar hoşa giden, kabul gören değerli bir şey yoktur" hadisine dayanarak yazdığı şiirde:

Okula giderken
Beslenme çantama
     En çok
     Dua koy anneciğim
Annesi olmayan
Arkadaşım için

dizelerini paylaşıyor çocuklarla, bu dizeler çocuklar için yazılmış olsa da çocukluğunda böyle dizeler okumayan herkese armağandır.

Bugünün yetişkinleri geçmişin çocukları olarak belki yerli bir karakter olan "Cin Ali"yi biliyor ve hatırlıyoruz. Bugünün çocukları ruhlarında ve dillerinde yücelttikleri Spiderman, Batman, Ben 10, Hulk gibi karakterlerle büyüyorlar; bütünüyle yabancı, soysuz, soğuk ve insani özden uzak karakterlerle... Çocuklarımız kadar çoğalmalı çocuklarımızla büyümeliyiz. Çocuklarımız kendi karakterlerine uygun kahramanlar bulmalı, bilmeli. Çocukluğun, çocukların ne kadar önemli olduğunun bilinip de çocukluğun ve çocukların bu denli ihmal edildiği bir toplumda, Mustafa Ökkeş Evren'e, bu anlayışı sürdüren şair ve yazarlara, bugünün çocuklarının yarının yetişkinleri olacağı düşünülerek yazılmış çocuk edebiyatıyla ilgili kitaplara ihtiyacımız var.

<- Geri Git

Bu Bölümde Başka Neler Var?
Sen de Katıl Bize
Toplam 1 yorum yapılmış.
Üye Girişi
Kullanıcı Adın:
Şifren:
[ Ücretsiz Üye Olayım | Şifrem Neydi? ]
İyilikler Antlaşması
Merakettin Amca, biz neden yaşıyoruz?
Serin Selamlar
Meraklı Ce, Sultan Fatih'le Tanışıyor
Kocaman Ayaklı Çocuk: Menta
BeyazBulut Çocuk Ülkesi | © 2005-2019