Anasayfa
Binbir Bulut Masalları
Bir Şiir Sana, Bir Şiir Bana
Deneme Bir Kii
Beyaz Mikrofon
Tavşanlı Makas
Kahkaha Ağacı
BB Kitaplığı
Arkadaşlarınla Oyna

Saklambaç: Saklanmayan Ebe!

Yazan: Sıtkı Sıyrık

Ebenin kalesi

Sobelemenin en kolay yolu, yine ebe olmaktan geçer. Sobelenecek yer bir kaledir. Ebe ne olursa olsun teslim etmemelidir ve terketmemelidir kaleyi. Saklanmak biri gelip siz bulmayacaksa çok sıkıcı bir şeydir aslında. Saklambaç oyununu saklambaç yapan da kaybolmak ve bulunmaktır.


Sayışmak

"Ooo... portakalı soydum baş ucuma koydum" ya da "ooo... lili lili papatya dilli..." diye başlayıp ebe seçilene kadar devam eden bu eğlenceli tekerlemeler, hemen hemen her oyunun başında yerini alır. Ama saklambaçta sadece sayışmak yetmez. Ebenin kaça kadar sayacağını nerden bileceğiz. Dahi çocuklar buna da bir çözüm bulmuştur elbet. Ebenin sırtına "yağlı booya vee bir nokta" diye bir nokta koyup sonra da ondan noktayı hangi parmağımızla koyduğumuzu bulmasını isteriz. Ebe bilemedikçe sayı onar onar artar. Uyanık ebe daha ilk tahminde doğru parmağı bulduysa, hemen toz olmanız gerekebilir. Çünkü 10, çok küçük bir sayıdır ve her an bitebilir.


Saklanmak

1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8... Hadi hemen saklan. Çabuk çabuk... İşte oyunun en zevkli ve en zor yeri bence saklanacak yer bulmak. Ebenin bulamayacağı bir yere saklanacağım diye otobüse atlayıp İzmir'deki teyzene gitmene gerek yok. Şöyle ebeyi görebileceğin hem de görünmeyeceğin bir yere saklan ki sobeleyebilesin. Sakın ebenin hemen arkasında durup ebe daha gözlerini oğuştururken sobeee! deme. Oyunun tadını kaçırırsın. Bir de henüz saklanmayı bilmeyen ufaklıklara da yardım etmek gerek. Ortada kalan civcivler ebenin ilk hedefi olabilirler.


Saymak

Eğer ebe sensen köşelerden bakmaman gerek. Gözlerini kapa ama kulağını bir tavşan gibi dikerek kaçışanların ayak seslerini dinle. Hayal et nereye saklandıklarını. Sol tarafından gelen hışrtılara aldanıp ağacın arkasına saklandılar sanma. Ağacın arkasında hiç ebelemek istemeyeceğin bir ayı da olabilir. Saymak ne kadar da sıkıcıdır değil mi, saklanmak varken.


Önüm, arkam, sağım, solum sobe! Saklanmayan ebe!

Ortalıkta kimse yok. Acaba neredeler. Bir ebenin yapacağı en büyük iki hata nedir biliyor musunuz arkadaşlar:

1. Kaleyi boş bırakacak kadar uzaklaşmak.

2. Hiç ayrılmayıp oyunu havuz problemine çevirmek.


Çayır çömlek patladı!

Saklananları bir bir avlamaya başladın. İşte Harun, koca göbeğini ve mavi şapkasını iyi saklayamamış yine. "Harun ebee!" dedin, veee şarkı başladı. "Çayır çömlek patladı" diye saklandıkları yerden fırlayan arkadaşlarını seyrederken anladın değil mi, Harun'la Sinan'ın yine şapkalarını değiştirdiğini?.. Tekrar ebe olduğuna kızma. Çayır çömlek aslında bir kandırmaca gibi görünse de, yanlışlıkla ebelenen oyunculara yapılan haksızlığı önlemek için koyulmuş bir kuraldır. E tabi bunu fırsat bilen işgüzar arkadaşlar her zaman olacaktır.


Ebe-sobe

İşte en çekişmeli bölüm. Koş koş koş! İşte buldum seni! Kim önce koşarsa o ebeler ya da sobeler. Ebe ebeler, oyuncular sobeler. Ebelendiysen üzülme, bu sadece bir oyun... Eğlenmeye bak. Sobelediysen diğerlerinin yerini söyleme. Çok ayıp!


Elma dersem çık, armut dersem çıkma!

Ebelendikten ve ebeledikten sonra saklanan arkadaşlarına yardımcı olmak mı istiyorsun? Bunu ebeyi kızdırmadan yapsan iyi edersin.


Evli evine, köylü köyüne!

Saklambaç bu şekilde anneler çağırana kadar devam eder. Tadına doyum olmaz. Çocukluğun tarihi kadar eski olan bu eğlenceli oyunun yörelere göre değişen kuralları ve şekilleri olabilir. Bunları bize siz yazabilirsiniz.

Ama benim asıl merak ettiğim başka başka ülkelerde mesela; Afrika'da, Brezilya'da ya da Mısır'da bu oyunun nasıl oynandığı. Mısır'da bir çocuk olduğumu ve piramitlerde saklambaç oynadığımı hayal edince, hiç bulunmamak üzere kayboluyorum. :) Aman Allah'ım sanırım ebe beni bulsa iyi olacak. Burası da neresi?!


ÖNEMLİ Mİ ÖNEMLİ BİR NOT!

Aaa bizim orda saklambaç daha değişik oynanır diyorsan, sizin oralarda nasıl oynandığını bize hemen yaz, yayınlayalım. Hangi şehirde oturduğunu yazmayı unutma. Değişik saklambaç tekerlemeleri, sayışma şekilleri, kuralları bekliyoruz. İyi saklanmalar! Fazla uzağa gitmeyin, yoksa sizi bulamayız. :)

<- Geri Git

Bu Bölümde Başka Neler Var?
Sen de Katıl Bize
Toplam 10 yorum yapılmış.
Üye Girişi
Kullanıcı Adın:
Şifren:
[ Ücretsiz Üye Olayım | Şifrem Neydi? ]
İyilikler Antlaşması
Merakettin Amca, biz neden yaşıyoruz?
Serin Selamlar
Meraklı Ce, Sultan Fatih'le Tanışıyor
Kocaman Ayaklı Çocuk: Menta
BeyazBulut Çocuk Ülkesi | © 2005-2017